Teleidoskooppi
Syyskuu 07, 2010, 06:35:28 *
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Tämä on palsta kaikille, jotka haluavat kertoa miltä maailma heidän silminsä ja korvinsa näyttää ja kuulostaa. Jaa kuvasi, tarinasi, musiikkisi ja muut luomuksesi muiden kaltaistesi kanssa. Katsele, kuuntele ja koe maailmaa välillä toistenkin silmin ja korvin.
 
   Etusivu   Ohjeet Kirjaudu Rekisteröidy  
Sivuja: [1]
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: Suomalaistaiteilijan My Little Ponyt leviävät maailmalla  (Luettu 310 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Vita
Isopaha
Admin

Viestejä: 133


WWW
« : Maaliskuu 27, 2009, 16:52:02 »

Lainaus
Suomalaistaiteilijan My Little Ponyt leviävät maailmalla

Suomalaisen taiteilijan muokkaamat My Little Pony –hahmot keräävät huomiota maailmalla. Fantasia-, gootti- ja pop-aiheisia pikkuponeja valmistavalla Mari Kasurisella on jo puolen vuoden tilausjono.

My Little Ponyjen keräilykulttuuriin kuuluu olennaisena osana ponien henkilökohtainen kustomointi. Lapsena pikemminkin Tähtien Sota -elokuviin kallellaan ollut Kasurinen erottuu joukosta kuitenkin perusteellisilla muodonmuutoksilla ja omaperäisillä aihevalinnoillaan. Hänen käsissään ponit ovat muuttuneet mm. Batmaniksi ja Robiniksi, Alieniksi, Elvikseksi, Cthulhuksi ja useiksi Tähtien sodan hahmoiksi.

Ensimmäisen poninsa Kasurinen valmisti lahjaksi viime keväänä. Uusia rupesi kuitenkin pian syntymään muistakin syistä.

- Etsin tietoisesti tapaa ilmaista itseäni koskien yksilönpalvontaa ja materialismia. Olin hyvin kiinnostunut tuunaus-ilmiöstä, siitä kuinka voit saada mitä vain "just sulle" tehtynä. Pohdin, mitä se kertoo nykypäivän ihmisen identiteetistä, kun pankkikortinkin pitää olla erilainen kuin naapurilla. Huomasin, että myös leluja voi saada kustomoituna, Kasurinen kertoo YLE uutisille.

Hän kokeili kustomointia monenlaisilla leluilla, kunnes kohdalle osui omasta lapsuuden lelulaatikosta löytynyt My Little Pony.

- Se paljastui täydelliseksi pohjaksi. Sillä ei ole valmista sukupuolta ja lisäksi ihmishahmon muuttaminen eläinhahmoon lisäsi mielenkiintoa entisestään.

Kasurinen julkisti ponisivustonsa viime vuoden lopulla ja pian ne komeilivat digg.comin etusivulla, jonne pääseminen vaatii suurta lukijasuosiota yhteisöuutispalvelussa. Sen jälkeen poneja on esitelty useissa lehdissä ja nettijulkaisuissa, viimeksi tällä viikolla brittiläinen The Guardian nosti ponigallerian nettisivuilleen.

Tähän mennessä valmistuneista 36 ponista on myyty jo melkein kaikki, ja tilauksia on jonossa parikymmentä. Kasurisen mukaan noin puolessa yhteydenotoista ostaja haluaa teettää poniversion jostain tietystä hahmosta.

Tarkkaa käsityötä vaativat custom-lelut maksavat noin 300 euroa, riippuen työn vaativuudesta.

Lahden taideinstituutissa kuvataitelijaksi opiskeleva Kasurinen ei aio laajentaa ideaansa tehtailuksi saakka, vaan haluaa tehdä nuket jatkossakin alusta loppuun itse käsin. Ponien painopiste saattaa kuitenkin jatkossa siirtyä reaalimaailman ikoneihin; taiteilijoihin, muusikoihin ja muuten vaikutusvaltaisiin ihmisiin.

YLE Uutiset

koko juttu ja kuvat
tallennettu

*plip*
Sivuja: [1]
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 1.1.6 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC Validi XHTML 1.0! Validi CSS!